вторник, 22 марта 2016 г.


Весняне рівнодення

Букварик- пам'ятка "Знай свої права,дитино"


Бесіда  "Шкідливі звички. Не дай себе обдурити."
Мета. Освітня: ознайомити учнів із шкідливими звичками, довести до їх свідомості, що шкідливі звички є основною причиною порушення здоров'я;
Розвиваюча: фор​мувати в учнів негативне ставлення до шкідливих звичок (паління, вживання алкогольних напоїв, наркотиків);
Виховна: виховувати дбайливе ставлення до власного здоров'я.
Обладнання: чисті аркуші паперу, фломастери, слайди «Шкідливі звички. Не дай себе обдурити». 

Хід заняття
Запитання до учнів. 
Що таке шкідливі звички? 
Які шкідливі звички ви знаєте? 
Тестування «Що я знаю про шкідливі звички?» 
Позначити правильні варіанти відповідей. 
1. Шкідливі звички — це: 
а) мити руки з милом перед їдою; 
б) палити, вживати алкоголь та наркотики; 
в) вранці та ввечері чистити зуби; 
г) човгати ногами; смоктати пальці, гризти нігті. 
2. Що відбувається з дитиною, яка вживає алкоголь? 
а) Вона швидше росте; 
б) у неї покращується пам'ять; 
в) вона погано вчиться; 
г) вона завдає неабиякої шкоди власному здоров'ю. 
3. Які наслідки може викликати паління? 
а) Захворювання на рак легенів; 
б) піднесення настрою; 
в) зниження гостроти зору, слуху; 
г) прискорення процесів дорослішання. 
4. До чого призводить вживання наркотиків? 
а) З'являється унікальна можливість відвідати вірту​альні світи; 
б) виникає фізіологічна і психологічна залежність від отрути; 
в) деградує мозок людини; 
г) людина стає більш розкутою і товариською. 
Правильні варіанти відповідей: 
1. б, г. 
2. в, г. 
3. а, в. 
4. б, в. 
За кожну правильну відповідь учень зараховує собі 1 бал. 
8 балів – учень має чіткі уявлення про наслідки шкід​ливих звичок. 
7-5 балів – загалом учень знає про шкідливий вплив алкоголю, тютюну та наркотиків на організм людини, але не має уявлення про конкретні наслідки вживання цих не​безпечних речовин. 
4-0 балів – учень потребує особливої уваги з боку пе​дагогів та батьків і додаткової роз'яснювальної роботи щодо наслідків шкідливих звичок.

Слово вихователя та перегляд слайдів «Шкідливі звички. Не дай себе обдурити».
Паління, вживання наркотиків і алкоголю назвали шкідливими звичками тому, що вони дуже небезпечні для здоров'я. Проте, є чимало інших шкідливих звичок, які також ідуть не на користь людині: наприклад, однією з найпоширеніших є звичка горбитись. Вона призводить до викривлення хребта, що погіршує роботу органів кровообі​гу, дихання, травлення. Узагалі здавна вважали, що корін​ня всіх хвороб криється у неправильній поставі. Та все ж найбільше зашкоджують здоров'ю людей палін​ня, вживання алкогольних напоїв та наркотиків. Принцип звикання організму до тютюну, спиртного й наркотиків той самий. Речовини, що входять до їхнього складу, включаються у ланцюжок обміну речовин людського організму. Людина опиняється у так званій нікотиновій (алкогольній, наркотичній) залежності і вже не може обходитися без ре​гулярного вживання цих отрут. Тому так складно позбути​ся подібних звичок, що найчастіше переходять у хворобу (алкоголізм і наркоманію). 
Не секрет, що чимало підлітків хоча б раз пробували курити. Здавалося б, що тут такого: багато дорослих ку​рять... Але варто батькам знайти у кишені сина чи доньки пачку цигарок, і серйозної розмови не уникнути, адже тато й мама розуміють, що паління — дуже шкідлива звичка, а підлітки не сприймають її всерйоз, і даремно. Чадний газ, що утворюється під час горіння, у крові вступає в хімічну взаємодію з гемоглобіном, що, як ви знаєте, переносить кисень. Вміст кисню в крові курця різко падає, а значить, погіршується кровопостачання головного мозку. Саме тому в курців-початківців наморочиться голо​ва. Після «набуття досвіду» неприємні відчуття слабшають і згодом зникають, але негативний вплив тютюнового диму залишається. Нікотин руйнує діяльність нервової системи, серця, легень, печінки, органів травлення, знижує гостро​ту зору та слуху. Тютюн – убивця вітамінів в організмі. Одна викурена цигарка нейтралізує в ньому двадцять п'ять міліграмів вітамінів (стільки їх міститься в одному апель​сині). За даними англійської королівської спілки лікарів, кожна викурена цигарка коштує курцям від 5 до 15 хвилин життя. У середньому ж курці живуть менше, ніж люди, які не курять, на 6 – 8 років.

1.Як ви вважаєте, зазвичай з якої причини підлітки по​чинають палити? 
2.Чи може паління призвести до наркоманії? Поясніть свою думку. 
3.Чому палити у підлітковому віці найбільш небезпечно? 
4.Чому дівчатам особливо небезпечно палити? 
5.Яке майбутнє чекає на суспільство, якщо молоде по​коління призвичаїться до цигарок? 
Слово
вихователя 
Зовсім непитущі люди трапляються набагато рідше, ніж некурящі. Можливо, тому що паління не приносить явного задоволення, а от алкоголь допомагає розслабитись, відчути себе вільніше. Але коли людина починає пити, вона потро​ху п'яніє, утрачає над собою контроль і може «перебрати норму». Що таке «норма»? Простіше кажучи, це та кіль​кість алкоголю, від якої тобі ще добре. Але варто продов​жити пити і можна тяжко отруїтися. 
Відомо, що в алкогольну залежність потрапити легко, але навряд чи ви задумувались, наскільки невинно це по​чинається. Подумаєш, келих пива! Але згодом дозування будуть збільшуватися, потім пиво видасться недостатньо міцним... Найнебезпечнішими за все є слабоалкогольні на​пої з додаванням соку: на смак вони майже як лимонад, але набагато міцніші від пива. До речі, алкоголізм у підлітків розвивається в чотири рази швидше, ніж у дорослих. 
Бесіда 
1.Чи можна вважати такі напої, як «Джин-тонік», «Лонгер», «Ром-кола», легкими тонізуючими напоями? 
2.Як ви гадаєте, чи можна вважати рекламу слабко-алкогольних напоїв та пива небезпечною для життя су​спільства? 
3.З якого віку людина може розпочати вживання алко​голю? 
Слово
вихователя 
Уявіть собі: ви розмовляєте з другом або робите домаш​нє завдання. І раптом вам захотілося пити, та так сильно, що в очах темніє, усе тіло ломить і в голові наморочить​ся. Ви відчуваєте: якщо не вип'єте склянки води – просто помрете... 
Щось схоже, тільки в сотні разів сильніше, відчуває наркоман, позбавлений звичайної дози. Сучасна людина в середньому живе близько сімдесяти років, а наркоман, що почав «колотися», вживати «колеса» або курити «тра​вичку» ще у підлітковому віці, навряд чи доживе до три​дцяти років. Навіть невеликі, але регулярні дози наркотиків змушу​ють мозок сидіти на голодному пайку, позбавляючи його кисню. Людині стає важко зосереджуватися, погіршується пам'ять. Але найжахливіший стан, до якого Може приз​вести людину наркоманія, – приступи жорстокої ломоти у м'язах, судоми, страшні галюцинації. 
У наш час наркоманія – страшна загроза для молодого покоління. Що ж робити, щоб уберегтися від цієї біди? Як не потрапити в кут, із якого мало хто може знайти вихід? 
По-перше, не пробуйте наркотиків із цікавості або «за компанію». Більша частина їх викликає звикання вже з першої дози. 
По-друге, ніколи не піддавайтесь на підбивання на кшталт: «Несила спробувати? Хіба ти боягуз?». 
І завжди пам'ятайте про те, що будь-які наркотики коштують дорого і, роздаючи перші безкоштовні або дуже дешеві порції, їхні розповсюджувачі «чіпляють на гачок» нові жертви. 
Творче завдання «Моя відповідь така» 
Учитель роздає учням аркуші паперу і пропонує напи​сати, як би вони відповіли у подібних ситуаціях: 
1. Друг (подруга) похвалився, що спробував викурити цигарку і йому сподобалось. Він пропонує спробувати і вам. 
2. Ви потрапили у компанію, де всі курять. «Спробуй, це круто! Ми вже дорослі!» — кажуть вам. 
3. До вас у гості прийшли друзі й принесли «Лонгер». «Ось купили дорогою. Буде веселіше розважатись»,— так по​яснили вони свій вчинок. 
Заключне слово вихователя 
Багато підлітків починають курити, вживати алко​гольні напої саме тому, що із цигаркою або чаркою в руці видаються собі більш дорослими, стильними. Але чи за​мислювались ви, чому так багато дорослих людей роками борються із залежністю від алкоголю, тютюну і (тим паче наркотиків? Тому, що ці згубні звички із задоволення пере​творюються на страшні хвороби. То що ви оберете: здорове яскраве життя чи щоденну тяжку боротьбу за виживання? Яким ви бачите своє майбутнє? Добре подумайте над цим, беручи до рук цигарку чи пляшку пива.


 Ти вихована дитина?

Мета. Вчити  дітей, що значить бути вихованим. Прищеплювати правила свідомої поведінки. Викликати прагнення бути вихованим, ввічливим в різних життєвих ситуаціях. Вчити правильно спілкуватися з однокласниками, старшими і молодшими.
Працювати над розвитком мовлення та мислення. Учити доводити свою думку.

Обладнання.  Малюнки.
                       
 План і хід виховної роботи

1.     Оголошення теми і завдань.
-                Дорогі діти! Тема сьогоднішньої виховної години «Ти вихована дитина?»  Перш  ніж ви дасте відповідь на це питання, давайте розберемося: що ж таке вихованість?  Яку людину можна назвати вихованою?
(Відповіді дітей) 
-Отже, вихованість – це уміння поводити себе. Бути вихованою людиною – значить уміти жити серед людей. Треба дотримуватись правил, які склалися у стосунках між людьми за багато років. Одні з них записані  як закони, інші – як правила поведінки. Це неписані закони, але коли їх не дотримуватися, то при цьому теж порушуються певні права людей.
Вихована людина постійно контролює себе, завжди оцінює свої вчинки, адже за поведінкою ми судимо про людину. Одні вчинки ми схвалюємо, інші – засуджуємо.

v 2. – Давайте, діти, розглянемо кілька ситуацій, проаналізуємо їх.
Послухайте оповідання В.Левановського «Апельсин».

Вулицею йшла бабуся. Апельсини в сумці несла. Йшла і раптом спіткнулася і апельсини розсипалися. Добре, що якраз десятирічний хлопчик Юрчик нагодився. Він підтримав бабусю і допоміг зібрати апельсини.  Звісно, гостинець за те отримав – великий жовтогарячий фрукт. Аж слинка в Юрчика потекла. Тільки зайшов за ріг будинку, аж  тут  товариш  його біжить – Кеша.
-Ого, який великий апельсин! Може, почастуєш?
-Почастую, - охоче відповів Юрчик. – Але не тебе, а свою молодшу сестричку!
-Молодець, Юро! – похвалив його Кеша і побіг собі далі.
Юра подивився Кеші услід і … з’їв апельсин.
Прийшов додому, похвалився, як бабусі допоміг, як апельсин за це отримав.
-А де ж той апельсин? – спитала шестирічна сестричка Юля.
-А я з другом Кешею поділився. Йому половина і мені половина, як у пісні співається.
-Молодець, братику! – похвалила його Юля і від радості навіть у долоньки заплескала.
«Ще б пак не молодець, -  подумав Юра про себе, - як ловко викрутився!»
Та весело йому не стало. Швидше нуднувато: і апельсин був завеликий для одного і ще щось «гризло».

-То який хлопчик Юрчик : вихований чи ні?
-А що «гризло» хлопчика?
-Як ви думаєте, Юрчик виправиться?
-Що можна йому порадити?

v - В поняття «вихованість» входить багато складових. Одна з них – ввічливість. Які слова ввічливості ви знаєте?
-Але чи робить людину ввічливою саме використання цих слів? Прослухайте два вірші і зробіть висновок.

            Чемний Вася
Є хлопчина в нашім класі
На прозвання «Чемний Вася».
Потягнув за косу Люду.
-Вибач, - каже, - більш не буду.
Коридором біг Серьога.
Він йому підставив ногу.
Той упав, а чемний Вася
Каже «Вибач» бідоласі.
Олівець узявши в Ніни,
Поламав його і кинув.
Каже: - Вибач, більш не буду!
І штовхнув у спину Люду.
Тут своє чарівне слово
Мав промовити він знову
Та не встиг: якраз Серьожа
Теж йому підставив ногу.
Вася впав і вибив зуба.
А Серьожа: - Вибач, любий!








             Чемний Тиміш
Подзвонив по телефону
Якось другові Антону
Пізно ввечері Тиміш.
-Ти, - питає, - ще не спиш?
-Ще не сплю, та вже лягаю, -
Друг Антон відповідає.
За годину спав Антон.
Знов задзенькав телефон.
Трубку взяв Антонів тато,
Довелося сина звати.
Знов на проводі Тиміш.
-Ти, - питає,- ще не спиш?
-Сплю! Чому ти дзвониш вдруге? –
Запитав Антон у друга.
-Ти пробач, - сказав Тиміш, -
Я ж не знав, що ти вже спиш.
-А ти що хотів сказани?
-Надобраніч побажати!
А тепер скажіть мені:
Чемний був Тиміш чи ні?


-Чому «ввічливі» слова не зробили цих хлопців вихованими?


v    Висновок-Про вихованість людини можна судити по тому, як вона спілкується з іншими людьми. Чи зважає на них, чи думає тільки про себе. 



среда, 16 марта 2016 г.

Права дитини

1.Дитина має право на сім'ю. 
2.Дитина має право на турботу і захист з боку держави, якщо        немає тимчасової   або постійного захисту з боку батьків. 
3.Дитина має право відвідувати школу та вчитися. 
4.Дитина має право на рівність.
5.Дитина має право вільно висловлювати свої думки. 
6.Дитина має право на власну думку.
7.Дитина має право на ім'я та громадянство.
8.Дитина має право на отримання інформації. 
9.Дитина має право на захист від насильства і жорстокого               поводження. 
10.Дитина має право на медичне обслуговування. 
11.Дитина має право на відпочинок і дозвілля. 
12.Дитина має право на додаткову допомогу з боку держави,             якщо є особливі потреби (наприклад, у дітей з обмеженими         можливостями).